Kediler Neden Kutulara Bayılırlar?

Kedilerimiz, canlarımız… Çoğu zaman yaptıkları bazı hareketleri anlamlandırmakta nasıl da zorluk çekeriz. En renkli, en havalı oyuncakları ve yatakları alırız, bir iki pati atar sonra da arkalarını dönüp giderler. Ne zaman ki eve bir kutu gelir, işte o zaman zevkten delirirler. Saatlerce içinden çıkmazlar. Sonra bir anda içinden fırlayıp etrafında dört dönüp tekrar uçarak içine dalarlar. Bu keyif anları bizlerin şaşkın bakışları arasında kutu delik deşik olana, karton parçaları evin her yanına dağılana kadar devam eder. Peki, onlar için bir kutuyu bu kadar cazip ve ilginç hale getiren nedir?


Kedi canlarımız, her ne kadar çok uzun yıllardır vahşi doğadan ayrılmış ve bizlerle ev hayatı yaşayabilecek kadar evcilleşmiş olsalar da esasında doğanın en yetenekli, en kurnaz avcılarındandır. Doğalarındaki bu avlanma ve korunma iç güdüsü, bizlerle paylaştıkları sakin ve huzurlu ev hayatında dahi devam eder. Kediler için kutular, dolaplar, çekmeceler, evin en kuytu köşeleri hem kendilerini güvende hissettikleri hem de potansiyel avlarını en beklenmedik anda yakalayabilmek adına gizlendikleri kendilerine özel yerlerdir. Düşünün, bazı günler kediniz ortalıktan kaybolur. Evin altını üstüne getirir, ama bulamazsınız. Mutlaka onu huzursuz edecek bir durum yaşanmıştır ya da hastadır. Aynı şekilde yeni taşındığınız evde günlerce yatağın, koltuğun altından çıkmaz. Evinden ayrı, yabancı bir ortamdadır ve kendini yeniden güvende hissedene kadar saklanmaya devam eder. Mekan değişikliğinde veya yeni bir kedi sahiplendiğinizde, yeni yaşam alanına alışmasını kolaylaştırabilmek için taşıma çantasını en azından bir süre ortada bırakmanız iyi bir çözüm olacaktır.

Özetle, elimizden geldiğince hayatlarımızı paylaştığımız kedi canlarımıza her tür konforu sağlamaya, sevgi ve ilgi göstermeye çalışsak bile unutmayın ki onların da ruhsal sağlıkları, daha mutlu, huzurlu hissedebilmeleri için (tıpkı bizler gibi) kendilerine ait olacak özel alanlara ihtiyaçları var. Üstelik onları mutlu etmek o kadar da zor değil. Havalı, süslü evler yerine basit bir kutuları olsa yeter.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s