Kediniz için Tercih Edebileceğiniz Mama Türleri

İyi bir mamada neler bulunmalı?
Can dostlarımızın sağlıklı beslenebilmeleri için şimdi sayacağımız hammaddeler olmazsa olmaz grubundadırlar: Tavuk eti unu, tavuk yağı, kuzu eti, balık unu ve yağı, karides unu, mısır, pirinç, keçiboynuzu, taurin, bira mayası, glukosamin ve kondroitin.

Kedi mamalarında taurinin önemi…
Pek çok işlevinin yanı sıra retina ve kalp kaslarının gelişimini sağlayan taurin, can dostlarımızın beslenmesinde önemli bir yere sahip. Kediler köpekler gibi vücutlarında taurin üretemedikleri için, bu besini mutlaka mamadan almak zorundalar.

Bira mayası harikalar yaratır!
Can dostlarımızın bağışıklık sistemini güçlendiren bira mayası, B vitaminleri açısından çok zengindir. Ayrıca glutamik asit içeriğiyle hem kediler hem de köpekler için cezbedici bir lezzete sahiptir.

Bir kedi asla yanılmaz!
Can dostuna aldığın mamanın kalitesini ve tazeliğini, onu izleyerek hemen anlaman mümkün. Coşkuyla yiyorsa mama onaylandı demektir. Eğer hemen uzaklaşıyorsa, bil ki mama sınıfta kaldı. Kediler, düşük kaliteli besinleri ve bozulmaya başlamış etin tadını diğer hayvanlardan ve bizlerden çok daha hızlı, doğru algılarlar.

Kediler ve yeni mamalar…
Diyelim ki kedinin mamasını değiştirdin. Köpeğin aksine dışkısını gözlemlemenin kolay olmadığını biliyorsun. Yeni mamasını sindirip sindiremediğini nasıl anlayacaksın?

Bu sorunun yanıtı aslında çok basit. Öncelikle tüylerinin durumu, kilosunu koruyup koruyamadığı ve tabii ki hareket düzeyi sana ipuçu verecek. Tüyleri parlak ve yumuşaksa, miskin miskin oturmak yerine hareketli ve canlıysa, vücudu aşırıya kaçmamak koşuluyla kaslı ve yağlıysa sorun yok!

Her şeyin yolunda gidip gitmediğini anlamak için, onu kucağına al ve sırtını sevgiyle şöyle boydan boya okşa… Sırt kemiklerini hissetmelisin, ancak unutma ki kemikler sivri ve keskin olmamalı.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s