Evcil Hayvan Bakıcılarına Öneriler

Hayvan severler olarak hepimizin çok iyi bildiği gibi evcil hayvan sahipleri için can dostları çocuk gibidir. Onlar için her şeyin en iyisini yapmak isterler. Haliyle can dostlarını 1 günlük dahi olsa emanet edecekleri kişi ve mekanları çok dikkatli ve özenle seçerler. Bu durumda evcil hayvan bakıcılarını da iş alırken önemli ve zorlu bir süreç bekler. Evcil hayvan bakımı konusundaki yetkinliklerini, yeteneklerini, deneyimlerini ve kendilerini çok doğru ifade edebilmeleri gerektiği kadar, hem hayvan sahibinin hem can dostunun ihtiyaç ve beklentilerini de çok net anlamaları gerekir.
Karşılıklı olarak yaşanacak bu tanışma sürecinde evcil hayvan sahibinin sorularına verilecek yanıtların yanı sıra, evcil hayvan bakıcılarının da onlara soracakları sorular, işlerini daha keyifli ve kolay yapmalarını sağlayacaktır. İşte bir evcil hayvan bakıcısının görüşmesinde sorması gereken bazı önemli sorular…

 1. Kaç adet ve hangi çeşit evcil hayvana bakıcılık yapacağım?
  • En önemli konulardan biri kimlere bakıcılık yapacağınızı bilmeniz… Her evcil hayvan bakıcısının, her tür hayvana bakabileceğini düşünmek hata olur. Mesela kedilerin bakımında harika olabilirsiniz. Ancak aynı evde kedi ile beraber yaşayan bir de iguana varsa ve siz sürüngenlerden pek de hoşlanmıyorsanız, belli ki bu bakıcılık işi her iki taraf için de uygun olmayacaktır. Ya da aynı anda maksimum 3 köpeğe bakabiliyorsanız ama evde 3 köpek ve 3 kedi varsa bu sizin için bir kabusa dönüşebilir.
  • Kısacası, daha en başta evdeki can dostlarının çeşitleri ve adetleri konusunda bilgi sahibi olmakta fayda var…
 2. Can dostunuzun bakımına dair tam olarak hangi hizmetlere ihtiyacınız var?
  • Evcil hayvan bakımı içinde pek çok farklı hizmet seçeneklerini barındırır.
  o Köpek gezdirme,
  o Günlük beslenme ve özel bakım,
  o Yatılı bakım,
  o Veteriner ziyareti…vb.
  • Sizden beklenen hizmet ihtiyacını çok iyi anlamanız ve yapıp yapamayacağınızı işin en başında belirtmeniz gerekir. Mesela, yatılı olarak can dostlarla kalmanız istenebilir. Ancak akşamları kalmanız sizin için uygun değilse bunu mutlaka belirtmeniz gerekir. Ya da gün içinde yapmanız gereken ev ziyaretinin sıklığı, sizin günlük iş programınıza uymayabilir.
 3. Can dostunuzun günlük genel bakım ihtiyaçları neler? Özel bakım ihtiyaçları var mı?
  Her evcil hayvan sahibinin can dostunun bakımında özen gösterdiği, dikkat ettiği, alışkanlık haline getirdiği farklı bir bakım tarzı vardır. Siz de bakımından sorumlu olacağınız can dostumuzun günlük-genel bakım alışkanlıklarını öğrenmeniz işinizi daha da kolaylaştıracaktır. Mesela, mama saatleri – ölçüsü, gezdirme saatleri-süreleri-mekanlar, kum temizliği zamanları – şekli, oyun zamanları – oyuncaklar vb. gibi konularda can dostlarımızın alışmış olduğu rutini aynen devam ettirmek hem onları hem de sizi mutlu eder.
  Bazı can dostlarımız da bizler gibi sağlık sorunlarına sahip olabilir. Böyle durumlarda normal, sağlıklı hayvanların bakımından daha farklı ve daha özenli bir bakım hizmeti gerekir. Mesela, gözlerinden rahatsız olan bir kediye gün içinde belli saatlerde ve belli ölçülerde düzenli olarak yapılması gereken damlaları olacaktır. Hangi damladan ne kadar sıklıkla damlatmanız gerektiği, gözün temizliği gibi önemli konuları mutlaka yazılı olarak not etmenizde fayda vardır.
 4. Can dostlarınıza uyguladığınız ödül ve ceza sistemi neler?
  Her evcil hayvan sahibinin, can dostlarına günlük yaşamları içinde uyguladığı, artık belli bir ritüel haline gelmiş ödül ve ceza sistemi vardır. Bakıcılık yapacağınız hayvanların bu konudaki alışkanlıklarını, iyi ve kötü davranışlarını evcil hayvan sahibinin sahip olduğu otoriteyi yıpratmamak adına mutlaka öğrenmeniz gerekir.
  Mesela, fazla ilgi görmediğinde çişini eve yapan bir köpek, size bakıcılığınız sırasında zor anlar yaşatabilir. Ama onu nasıl idare edeceğinizi bilirseniz, sorun daha hiç yaşanmadan hallolur. Ya da düzenli olarak ilaç içmesi gereken bir kedinin bu konuda gösterdiği uyumun ödüllendirilmesi gerekiyorsa, hayvanın alışkanlığını bozmamak ve alışkanlığı olan ödül mamasını vermeniz, her ilaç zamanı hem sizi hem de onun mutluluğu ile sonuçlanır.
 5. Can dostunuzun herhangi bir yiyeceğe/bitkiye karşı alerjisi var mı? Var ise acil müdahale nasıl yapılır?
  Bu bilmeniz gereken, son derece yaşamsal önemi olan bir konudur. Bazı hayvanların hiç aklımıza gelmeyecek yiyeceklere, bitkilere vb. alerjisi vardır. Özellikle alerjik yapıya sahip hayvanları gezdirirken, gözünüzü üzerinden ayırmamanız gerekir. Sizin fark etmediğiniz bir anda ağzına alacağı bir bitki ya da yiyecek hayatını tehlikeye sokabilir. Böyle bir durum ile karşı karşıya kaldığınızda da acil olarak nasıl müdahale etmeniz gerektiğini çok iyi öğrenmeniz gerekir. Yürüyüşe çıkarken mutlaka gerekli ilacı yanınızda taşımanız ya da ev içinde kolayca ulaşabileceğiniz bir yerde tutmanız gerekir.
 6. Özellikle dikkat etmem gereken, tehlikeli olabilecek durumlar var mı?
  Can dostlarımızın davranışları anlık olarak değişiklik gösterebilir. Mesela, uyuklayan bir kediyi bir anda aralık bulduğu pencerenin önünde yakalayabilirsiniz. İstenmeyen durumlarla karşılaşmamak için evcil hayvan sahibinden can dostlarına dair bu tarz davranışlar hakkında mutlaka bilgi almanız gerekir. Kapalı tutulması gereken oda kapıları-pencereler-balkon kapıları vb. mutfak tezgahında-masa üzerinde bırakılmaması gerekenler gibi yaşam alanı içinde can dostlarımız için tehlike yaratabilecek ya da evcil hayvan sahibine rahatsızlık verebilecek durumları iyice not etmelisiniz.
 7. Acil durumlarda ne yapmam gerekir?
  Bakmakla sorumlu olacağınız can dostların herhangi bir özel durumu olmasa dahi, her an her şeyin olabileceğini düşünüp, yaşanabilecek potansiyel acil durumlarda ne yapmanız gerektiğini mutlaka evcil hayvan sahibinden öğrenmeniz gerekir.
  Acil durumlarda aranması gereken veterinerin iletişim bilgileri, sağlık sigortasının olup olmadığı, hayvan sahibine ya da kendisi şehir dışındaysa ulaşabileceğiniz bir yakının iletişim bilgilerine sahip olmanız ve bunları kolay erişebileceğiz bir yerde tutmanız hem sizin için kolaylık olacak hem de can dostumuzun hayatını kurtaracaktır.
 8. Can dostunuzu geren, endişelendiren ya da korkutan şeyler neler?
  Tüm can dostlarımızı kendilerine göre korkutan ya da endişelendiren şeyler vardır. Mesela, bazıları gök gürültüsünden korkar, bazıları yüksek sesten, kapı zilinden gerilir, bazıları belli objelerden korkar. Bakımından sorumlu olacağınız can dostlarımız ile daha huzurlu ve keyifli vakit geçirebilmeniz için onları huzursuz edecek her şeyi bilmenizde ve gerekli önlemleri almanızda fayda vardır.
 9. Can dostunuz evde yalnız kalabilir mi? Kalabiliyorsa en uzun ne kadar süre kalabilir?
  Bazı can dostlarımız evde yalnız kalmaktan veya uzun süre yalnız kalmaktan korkabilir, bu süre içinde evi dağıtabilir, kendine zarar verebilir. İster yatılı olarak ister gün içinde belli saatlerde ziyaret ederek bakıcılık hizmeti verecek olun, mutlaka can dostumuzun evde yalnız kalmak ile ilgili durumunu evcil hayvan sahibinden öğrenmeniz gerekir.
  Böylece gün içinde evden uzak kalacağınız süreyi ya da ziyaret sıklığınızı ona göre ayarlama şansına sahip olursunuz.
 10. Can dostunuzun kendine has tuhaf davranışları var mı?
  Can dostlarımızın hiç biri birbirine benzemez… Her birinin kendine özgü davranış biçimleri vardır. Bakımından sorumlu olacağınızı can dostlarımızın bu özelliklerini öğrenmeniz, benzer durumlarla karşı karşıya kaldığınızda sizin işinizi kolaylaştırır. Mesela, bazı köpekler yürüyüş sırasında karşılaştıkları obje ya da kişilere, diğer hayvanlara karşı tuhaf bir tutum sergileyebilir, ya da bazı kediler köşe başlarında bekleyip bir anda önünüze atlayabilir. Can dostlarımızın sürprizlerine hazırlıklı olmakta fayda var…
  Özetle…
  Bir evcil hayvan bakıcısı olarak, bakımından sorumlu olacağınız can dostlarımız hakkında ne kadar çok bilgiye sahip olur ve evcil hayvan sahibi ile henüz tanışma aşamasında ne kadar açık ve dürüst bir ilişki kurarsanız, hem siz işinizi daha keyifle ve güvenle yaparsınız hem de evcil hayvan sahibini ve can dostunu mutlu eder ve gelecek dönemler için de kendinize harika bir referans oluşturursunuz.
  Tüm evcil hayvan bakıcısı dostlarımıza bol şans…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s