Can Dostunuz için En Uygun Evcil Hayvan Bakıcısını Nasıl Seçersiniz?

Yaz kapımızda… Ufak ufak hafta sonu kaçamakları, yaz tatili planları başladı bile. Peki, siz 1-2 günlüğüne bile olsa evden uzak kaldığınızda can dostunuz ne yapacak? Evde tek başına; olmaz… Tanımadığı bir yere götürüp, güncellerce kafesin içinde kalmasına da gönlünüz razı gelmez.
Şu durumda en iyi seçenek, yoğun iş hayatının stresinden uzaklaşmak isterken, can dostunuzun da sağlığı ve rahatı konularında endişe etmeden, keyifli geçireceğiniz bir tatil için güvenebileceğiniz bir evcil hayvan bakıcısı bulmak…
O zaman hem sizin hem de can dostunuz için en uygun evcil hayvan bakıcısını nasıl seçersiniz?

Evcil Hayvan Bakıcısının Deneyimi ve Referansları Sağlam mı?
Can dostunuz için en uygun evcil hayvan bakıcısına karar vermeden önce mutlaka deneyimini, size vereceği referansları ile görüşerek onaylamanız gerekir. Güvenilir midir? Genel olarak evcil hayvanlara karşı tutumu nedir? Sorumluluk sahibi midir? Özellikle can dostunuzun bir takım özel bakım ihtiyaçları varsa ve yatılı hizmet almak istiyorsanız…

Evcil Hayvan Bakıcısının Sertifikası Var mı?
Henüz Türkiye’de çok yaygın bir sistem olmasa da, evcil hayvan bakıcısının bu konuda özel olarak eğitim aldığını belirten bir sertifikasının olması içinizi biraz daha rahatlatacaktır.

Evcil Hayvan Bakıcısı, Can Dostunuzla İletişim Kurabiliyor mu?
Tüm referanslarını kontrol edip, gerekli deneyime ve yeterliliğe sahip olduğunu onayladıktan sonraki en önemli konu tabii ki can dostunuz ile uyumlu bir iletişim kurup kuramadığıdır. İlk karşılaşmalarında can dostunuzun bakıcısına vereceği tepki sizin için önemli bir ipucu olacaktır. Hem zaten hayvanların kimin gerçekte ne olduğunu anlama becerileri bizimkinden fazlası ile gelişmiş değil midir?

Evcil Hayvan Bakıcısının Ücreti Sizin için Uygun mu?
Deneyim sahibi olması, güvenilirliği ve can dostunuzla harika bir uyum yakalaması dışında tabii ki bakıcının ücretinin de bütçenize uygun olması önemli. Kendisinden beklediğiniz hizmeti iyice netleştirin, ona göre bir ücretlendirme yapmasını isteyin. Hatta mümkünse alınacak olan hizmetin içeriğini ve bu hizmet karşılığı ödenecek olan ücretin, ödeme şeklinin tüm detaylarını yazılı olarak hazırlayın, her iki tarafın da hem fikir olduğuna dair imzalayın. Böylece hizmet süresi sona erdiğinde ne siz ne de bakıcınız tatsız bir sürprizle karşılaşmamış olur.

Evcil Hayvan Bakıcınız Acil Durumlarda Ne Yapması Gerektiğini Biliyor mu?
Olası acil durumlarda bir evcil hayvan bakıcısının gerekli ilk yardım bilgisine sahip olması önemlidir, özellikle can dostunuzun özel sağlık sorunları varsa. Bu gibi durumlarda ihtiyacı olabilecek medikal malzemeleri (gazlı bez, yara bandı…vb.), ilaçları evde bulundurmayı ihmal etmeyin. Ayrıca daha da ciddi durumlar için araması gereken veterinerin ve size ulaşabileceği iletişim bilgilerini mutlaka evde kolay ulaşılır bir yere yazılı olarak bırakın, hatta bakıcınızın telefonuna kaydetmesini rica edin.

Evcil Hayvan Bakıcınızın İletişim Bilgileri Tam mı?
İster yatılı ister günlük ziyaret ya da gezdirme için bir bakıcı ile anlaşın, mutlaka kendisine ihtiyaç halinde ulaşabileceğiniz telefon numaralarını almayı ihmal etmeyin. Özellikle kendi mobil telefonuna ulaşamadığınız taktirde kendisi ile bağlantı kurmanızı sağlayacak bir tanıdığının da telefon numarasını not etmeyi atlamayın.

Özetle…
Hem sizin hem de can dostunuz için en uygun evcil hayvan bakıcısını seçebilmek adına göstereceğiniz özen, size gönül rahatlığı ile bir tatil yapma fırsatı sunacaktır. Ne diyelim o zaman… Şimdiden keyifli tatiller

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s